Przyjemne w odbiorze, stonowane metaliczne odcienie oraz nowe podejście do tradycji  

Firma Vescom wprowadza nową kolekcję tekstylnych oklein ściennych, i poszerza dotychczasowy katalog 05 o okleiny Linen i Switch 

Przede wszystkim przyjemność w odbiorze: nowa kolekcja tekstylnych oklein ściennych 08 

Unikając gładkich materiałów – które są teraz synonimem wszechobecnych ekranów i urządzeń cyfrowych - nowa 23-produktowa kolekcja Vescom nadaje powierzchniom wyraźną głębię i charakter. W odpowiedzi na coraz większą popularność wnętrz w stylu industrialnym, oferta materiałów nietkanych obejmuje odcienie przypominające beton oraz barwy ziemi – kolory, które podkreślają wykorzystanie nowych zaawansowanych technik.

 

Christiane Müller, dyrektor działu projektowego firmy Vescom, opisuje tę architektoniczną kolekcję jako serię "zredukowanych metalicznych odcieni". "Kolekcja 08 tekstylnych oklein ściennych bagatelizuje luksus. Jest subtelna i wyrafinowana. Widoczna jest odrobina ornamentyki, ale nigdy nie jest ona przesadzona."

Kolekcja ta charakteryzuje się grą struZktury i światła, z subtelnym odblaskiem nadającym luksusowego charakteru palecie naturalnych barw. Okleina Montado, na przykład, jest wykonana z włókniny. Ta seria srebrzystych produktów przypomina beton, podczas gdy jej brązowe odcienie wyglądają zupełnie jak drewno korkowe. Szczeliny w kształcie gwiazd ukazują przebłyski lustrzanego podłoża, które w świetle błyszczy i migocze.

 

Unikalne połączenie różnych technik obróbki – nadruku, farbowania, powlekania, odciskania, wytłaczania, flokowania, obróbki laserowej i laminowania – dało bogactwo niepowtarzalnych oklein ściennych. Wytłaczane linie Zagara, na przykład, przypominają malowane japońskie drewno. Pod estetycznie prostym wzorem kryje się skomplikowana metoda wytłaczania okleiny Kai. Siatka trójwymiarowych kropek dodaje warstwę poetyki industrialnej dziesięciu odcieniom o wyglądzie ręcznie robionej skóry, materiału, który powtarza się w serii Fenda.

Żeby uzyskać nowe rozwiązania zaadaptowano także nowe techniki. Tradycyjny wzór w jodełkę okleiny Montresor – zwykle uzyskiwany przez tkanie – można było osiągnąć w materiale nietkanym dzięki modyfikacji urządzeń laserowych na tryb powtarzanych nacięć i zarysowań. Okleina Tiffany to także rezultat nowych technik laserowych. Produkt ten charakteryzuje się drobnymi smugami mikro-brokatu na błyszczącym skóropodobnym podłożu.

Cała kolekcja ma klasę odporności ogniowej ASTM E84 Klasy A oraz Euroklasę, co sprawia, że jest idealna dla rynku obsługującego obiekty użyteczności publicznej. Łącząc luksus i przyjemność w odbiorze, kolekcja 08 doskonale nadaje się do hoteli, restauracji oraz barów.

Linen i Switch: nowości w kolekcji tekstylnych oklein ściennych 05 

Metaforycznie zasilając kolekcję, w której siła jest dosłownie kluczowa, dwa nowe produkty Xorel dołączają do katalogu tekstylnych oklein ściennych 05 firmy Vescom. "Xorel to wytrzymały materiał spełniający wymagania rynku inwestycyjnego," mówi Müller. "Jest to także produkt cradle-to-cradle."

 

Linen i Switch cechuje wyrazista osnowa i wątek, co jest zgodne z ich pochodzeniem inspirowanym tkaniną. Linen uzyskuje organiczną fakturę dzięki ruchowi nici. Łącząc tradycję z technologią, powstał nowoczesny materiał o klasycznym wyglądzie. Switch to zabawa ponadczasowym wzorem jodełkowym. Naprzemienne prążki klasycznych splotów w jodełkę i koszyczków tworzą tonalny wzór, którego układ wygląda interesująco z bliska jaki i ukazuje szerszą fakturę widoczną z dalszej odległości. Podobnie jak inne produkty z tej kolekcji, obie okleiny są w neutralnych odcieniach.

"Włączenie Linen i Switch do kolekcji z takimi produktami jak Meteor i Strie jest uzasadnione," mówi Müller. "W tej kolekcji nie chodzi o dekorację czy ornamentykę; chodzi w niej o stworzenie tekstylnych oklein ściennych o właściwościach typowych dla Xorel."